Čínské robotické lunární vozítko Nefritový králík přistálo na Měsíci.

Čínské robotické lunární vozítko Nefritový králík přistálo na Měsíci

Čína se stala po Spojených státech a Rusku třetí zemí světa, která dobyla Měsíc.

Na jeho povrch dosedl v sobotu 14.12.2013 modul Čchang-e 3 s lunárním robotickým vozítkem Nefritový králík (Jü-tchu). Modul odstartoval ze Země před necelými dvěma týdny. Pojmenován byl po měsíční víle Čchang-e, která je jednou z postav čínské mytologie a Nefritový králík jí spolu s Wu Kangem, který kácí měsíční vavřín, dělá na Měsíci společnost.

Díky energii získávané ze solárních panelů bude měsíční vozítko Nefritový králík tři měsíce zkoumat lunární půdu. Čínská mise se přitom bude snažit na Měsíci najít využitelné suroviny, vzdálenější plány počítají také se zřízením stálé základny na povrchu Měsíce.

Šestikolový, 120 kilogramů těžký Nefritový králík (čínsky Jü-tchu), o jehož názvu rozhodlo internetové hlasování, je vybaven například také sadou fotografických přístrojů a dvěma mechanickými rameny, s jejichž pomocí může vyvrtávat vzorky lunární půdy. Je schopen zdolat třicetistupňové stoupání a pohybovat se rychlostí 200 metrů za hodinu.

Dobývání Měsíce je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu. Čína je mnohdy označována za kopírovače. Avšak, co se týká lunárního programu, v tomto případě neměla od koho kopírovat nebo nakupovat. Vyvinula proto celou řadu nových technologií. Čína se tak vydává svou vlastní cestou, ukazuje že není vesmírnou velmocí druhé kategorie a výrazně posiluje své pozice.

Další články:

Velká čínská zeď, víc než na kameni kámen.

Draci jsou v čínské kultuře povětšinou pozitivní bytosti.

Čím se liší černý a zelený čaj - způsobem zpracování.

Čína odmítla geneticky upravenou americkou kukuřici, nesplňuje čínské standardy.

Kustovnice čínská je v Evropě novinka.

Trojnožka cloisonné - obrázek.

Čínští oficiální činitelé uskromňují pohřby, dostali příkaz utlumit jejich okázalost.

Wu-tang - hory létajících bojovníků jsou domovem taoistické filosofie.

Yin.cz © 2007 Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů