Blog na téma Čína

Zemětřesení S'-čchuan 2008 - Čína

Zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály zasáhlo v pondělí odpoledne 12. května 2008 jihozápad Číny. Ohnisko zemětřesení leželo zhruba sto kilometrů severozápadně od desetimilionového města Čcheng-tu (Chengdu), metropole provincie S-čchuan. Zdroj otřesů se nacházel 29 kilometrů pod zemským povrchem. Otřesy půdy byly citelné tisíce kilometrů daleko a další otřesy menší intenzity pokračovaly až do dalšího dne. Podle oficiálních údajů zabilo 67 000 lidí. V mnoha oblastech se zřítilo až osmdesát procent domů, celé obytné bloky se zbortily.

Vláda ČLR vyslala do postižených oblastí sto tisíc vojáků. Záchranné týmy se ale na mnoho míst dostávají jen s velkými obtížemi. Do odlehlých koutů provincie seskakují parašutisté, dodávky jídla, vody a léků a převoz raněných zajišťují vrtulníky. Těch se na začátku záchranných prací používalo 20, 15. května 2008 ale premiér Wen Ťia-pao nařídil nasadit dalších 90.

Vyprošťovací práce komplikují jednak následné otřesy, které mnohdy vyženou záchranáře od trosek, jednak sesuvy půdy. K tomu se přidala i nová hrozba: "Čína čelí vážným problémům s bezpečností a ochranou před záplavami u nádrží, přehrad, vodních elektráren a dalších vodohospodářských zařízení v oblasti zasažené zemětřesením," prohlásil ministr vodních zdrojů Čchen Lei. "Zvlášť v provincii S'-čchuan je poškození řady hrází značné a míra rizika těžko stanovitelná," řekl. Ministr proto přikázal všem ohroženým městům a obcím, aby připravily plány evakuace obyvatel. Poškozených hrází jsou podle úřadů čtyři stovky.

Česká republika patřila spolu se Spojenými státy, Evropskou unií, Japonskem, Jižní Koreou a Čínskou republikou na Tchaj-wanu k prvním státům, které Číně nabídly pomoc při odstraňování másledků zemětřesení.

Katastrofa z 12. května 2008 je nejničivějším zemětřesením, které postihlo Čínu za posledních třicet let. V roce 1976 zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně průmyslové město Tchang-šan 200 kilometrů východně od Pekingu. Podle oficiálních údajů tehdy zahynulo 242 tisíc lidí.

Zemětřesení S'-čchuan 2008 - Čína
Čína po zemětřesení - děti čekající v troskách na záchranáře (15. května 2008).

Nejničivější zemětřesení v zaznamenaných dějinách Číny se odehrálo v roce 1556 v provincii Šen-si.

Zemětřesení S'-čchuan 2008 - Čína
Čína - oblast silných zemětřesení.

Yin.cz © 2007 Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů