Blog na téma Čína

Čchang E

Čchang E Čchang E (Chang E)nebo Čchang O je v čínské mytologii manželka nabeského lučištníka Jia. Společně se svým manželem byla za sestřelení devíti sluncí odsouzena k životu na zemi. Čchang E přemluvila svého muže, aby získal elixír nesmrtelnosti od Si-wang-mu, která žila na hoře Kchun-lun. množství získaného elixíru však stačilo pro získání úplné nesmrtelnosti pouze pro jednoho člověka. Když se Ji vrátil s elixírem domů, Čchang E si začala pohrávat s myšlenkou, že všechen elixír vypije sama. Bála se však, že když opustí manžela, nesmrtelní se na ni rozhněvají. Poradila se tedy s astrologem. Ten navrhl, aby odcestovala na Měsíc, kde se vyhne výčitkám nesmrtelných i strastnému životu smrtelníka. Řekl jí také, že se zázračně promění.

Čchang E předpovědi astrologa okamžitě přesvědčily. Ukradla elixír nesmrtelnosti ze skrýše v trámu domu a jediným douškem ho polkla. Vzápětí se začala vznášet k Měsíci. Když se však pokusila zavolat, vyšlo jí z hrdla jen zaskřehotání, změnila se v ropuchu.

Čchang E dělal na Měsíci společnost bílý králík, který měl na starosti rozemílání léků a vavřín. Později byl na Měsíc Nebeským císařem vyhnán za špatné skutky dělník Wu Kang. Jeho trestem bylo kácet vavřín, který se po každé ráně opět scelil. Podle jedné verze mýtu Čchang E nakonec opět získala svou lidskou podobu a žije v měsíčním paláci. Bývá znázorněna v královském šatu s měsíčním kotoučem v pravé ruce. Je považována za symbol ženského principu jin.

Čchang E

Yin.cz © 2007 Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů