Blog na téma Čína

Čínští blogeři proti korupci

"Nezávislí internetoví novináři" pomáhají odhalit zkorumpované funkcionáře. Za peníze si je najímá stále více číňanů.

"Vybírání případů, o kterých budu psát, je jako vybírání porcelánu. Máte před sebou všechny ty pěkné hrnečky a chcete si vybrat ten nejlepší. Já chci dělat velké věci, které budou mít nějaký dopad. Specializuji se na korupci a řekněme, že tam je ten výběr velký," říká proslulý čínský bloger Li Sin-te.

Proslavil se před třemi lety, když na svém blogu zveřejnil důkazy o korupci starosty v provincii Šan-tung, které záhy vedly k jeho pádu. Bývalý reportér, který se rád označuje za "mluvčího lidu", se od té doby stal jednou z nejlepších ukázek nového čínského fenoménu - investigativních reportérů-blogerů k najmutí.

Na popularitě a důvěryhodnosti blogerům dodává silná cenzura uplatňovaná v tradičních médiích. Lidé v nouzi se tak stále častěji obracejí na "nezávislé internetové novináře" a za pomoc rádi platí. Li sám přiznává, že o nabídky není nouze a jako píšící "detektiv" na volné noze si dokáže vydělat na živobytí.

I když jsou Liho stránky (registrováno jich má kolem padesáti) opakovaně blokovány s odůvodněními, jako je "škodlivý obsah", Li se považuje za věrného člena komunistické strany. "Nedělám tu práci proto, abych svrhl vládu nebo podrýval autoritu komunistické strany. Mým hlavním posláním je přinášet pravdu,"" řekl Li v rozhovoru pro server China Digital Times.

"Já jen sloužím straně, sloužím lidu. To je přece to, co po nás chtěl předseda Mao," dodal. Někteří mediální analytici vzhledem k Liho proslovům upozorňují, že tento investigativní bloger může být jakousi novou zbraní strany v boji proti korupci, která v posledních letech vážně ohrožuje její autoritu.

Li ale není ve svém oboru zdaleka jediný. Neméně známí jsou i jeho kolegové Čou Mu-kuang nebo Sü Siang. Podle odhadů jsou ale nových blogerů desítky, možná stovky. "K jakémusi boomu přispěly zejména problémy mezi obyvateli a developery, kteří se je snažili dostat z pozemků," uvedl tchajpejský profesor Leonard Čchu zabývající se čínskými médii. Těmito případy se proslavily jak Čou, tak Sü.

Šestadvacetiletý prodavač zeleniny Čou „prorazil“ zveřejněním příběhu obyvatel rychle se rozvíjejícího města Čchung-čching na jihozápadě Číny, kteří bojují o svoje pozemky se zkorumpovanou místní vládou a developery.

Sedmatřicetiletý Sü získal věhlas zveřejněním obdobného případu z provincie S’-čchuan. Na případ si ho v přepočtu za přibližně šest tisíc korun najmul jeden ze zemědělců, kterému hrozilo, že ztratí svoji půdu. Také tady vyšetřování skončilo zatčením několika funkcionářů. Ovšem stejně jako Li i Sü upozorňuje, že proti straně nic nemá. "Jsem proti zkorumpovaným funkcionářům, nikoli proti Komunistické straně,"" sdělil listu The Washington Post.

Blogeři ale nahradili tradiční média i v dalších případech. Lidé z blogů například získávali nejnovější informace při protestech před místní vládou proti výstavbě chemické továrny ve městě Sia-men a blogy pomohly i v případu nucené práce v cihlárnách v provincii Šan-si.

Odkrytí tohoto případu začalo internetovým zveřejněním otevřeného dopisu několika stovek rodičů pátrajících po svých dětech, které byly odvlečeny na práci do cihláren. Blogeři kromě toho před rokem po rozsáhlé kampani dosáhli propuštění čínského režiséra Chao Wu, který byl zatčen při natáčení dokumentu o podzemní katolické církvi. Propuštěn byl po pěti měsících.

Zdroj: Kdo pomůže v nouzi? Čínští blogeři - lidovky.cz

Čínští blogeři:

Li Sin-te bloger k najmutí, čtyřiačtyřicetiletý bývalý novinový reportér, člen komunistické strany. Specializuje se na korupci.

Čou Mu-kuang bloger k najmutí, šestadvacetiletý prodavač zeleniny blogující pod jménem "Zola". Proslavil se příběhem obyvatel města Čchung-čching bojujících o své pozemky se zkorumpovanou vládou a developery.

Sü Siang bloger k najmutí, sedmatřicetiletému otci dvou dětí s blogem pomáhají dva zaměstnanci. Sám si přivydělává v časopise zabývajícím se právem.

Lien Jüe Přivydělává si v deníku. Kritizuje stranu a zaměřuje se na satiru.

Wang Siao-feng Zřejmě nejznámější čínský bloger. Časopis Time ho zařadil mezi nejvýznamnější osobnosti loňského roku. Jeho blog je plný černého humoru a satiry.

Yin.cz © 2007