Blog na téma Čína

Čchi-lin

Čchi-lin (Qilin) je mytický tvor s rohy, kopyty a šupinami. Navzdory svému zjevu je to příznivý a jemný tvor, neubližující životu a zuřivý jen vůči zlu.

Čchi-lin je schopen chodit po vodě i po zemi. Je popisován jako zvíře s tělem jelena pokrytým šupinami, buvolím ocasem a několikaprstými kopyty. Má hlavu s dračí tlamou, hřívou a jedním, dvěma nebo třemi rohy. Jeho kůže je pětibarevná, podle některých verzí je celý bílý.

Čchi-lin - Qilin Nikdy neublíží ničemu živoucímu, pečlivě se vyhýbá hmyzu, aby ho nezašlápl svými kopyty a dokonce nevstoupí ani na rostoucí trávu. Nikdy nejí mršiny nebo zbytky zvířat, je býložravý a nepije zkalenou vodu. Podobně jako v případě fénixe i čchi-linové prý původně měli podobu mužskou, zvanou čchi ?, a ženskou, zvanou lin ?. Samčí čchi-lin má na čele roh, jehož špička je obalena masem nebo srstí, což ho vymezuje jako zvíře nevhodné pro válku. Samice jsou bezrohé. Objevuje se, když je u moci dobrá vláda, nebo když se na zemi objeví nějaký světec. Podle okolností může však mít jeho příchod různý význam. V příběhu z Ťia-jü (Konfuciovy Školní hovory) se Mistr rozpláče, když ošetřuje podivného jelena, který má zlomenou přední nohu. Na otázku, proč pláče, odpoví Konfucius: "Zvířata čchi-lin se objevují, když panuje moudrý a uznalý vládce. Pokud se ale objeví během nemoudré vlády, znamená to neštěstí. Proto jsem tak zarmoucený." Může prý žít až tisíc let, protože je nejvznešenější formou existence a symbolem absolutního dobra. Podle buddhistů nosí na hřbetě knihu dharmy (Buddhova učení), v lidových představách přináší bohatství a blahobyt.

Na oděvech vznešených dam byl čchi-lin často zobrazován v kruhu zvířat, která mu vzávají úctu jako svému vládci. Na mužských dvorních róbách byl čchi-lin insignií vojenských úředníků prvního stupně.

Ve svatebních ložnicích se jako výraz touhy po brzkém příchodu mužských potomků často věší obrázek bohyně plodnosti (nebo buddhistické Kuan Jin) na čchi-linovi s dítětem v náručí. Stejný námět bývá vyšit i na svatebních podhlavnících.

Čchi-lin patří společně s drakem long, fénixem feng a želvou ke čtyřem zázračným zvířatům s'-ling nebo k pěti zvířecím druhům coby "vůdce srstnatých zvířat".

Výraz "čchi-linův roh" znamená jednu ze třiceti poloh při souloži.

Čchi-lin je bytost, obecně pokládaná za čínskou verzi jednorožce. Mytický Čchin-lin nemá s evropským jednorožcem mnoho společného. Některé texty se o něm sice zmiňují jako o zvířeti s pouze jediným rohem, může mít však také dva nebo tři rohy.

Někdy se čchi-linovi říká dračí kůň.

Čchi-lin
Čchi-lin

Yin.cz © 2007