Blog na téma Čína

Demonstrace v Tibetu březen 2008

Demonstrace v Tibetu, které vyvrcholily v pátek 15. března 2008 tvrdým zásahem bezpečnostních sil Čínské lidové republiky.

Vlna protičínských demonstrací propukla v Lhase v týdnu, kdy si Tibeťané připomínali 49. výročí neúspěšného protičínského povstání, po kterém duchovní vůdce dalajlama musel odejít do exilu. Nepokoje, které patří k nejsilnějším za poslední dvě desetiletí, pokračovaly v pátek 15. března, kdy je zastavil až tvrdý zásah čínských bezpečnostních sil.

Podle dosavadních oficiálních čínských zpráv připravily páteční násilnosti o život deset lidí, podle mluvčího tibetské exilové vlády v indické Dharamsále si naproti tomu vyžádaly přinejmenším 80 obětí. Údaje o mrtvých a zraněných jsou jen těžko ověřitelné, protože Peking uvalil na události informační embargo.

Nepokoje propukly jen několik měsíců před letní olympiádou v Pekingu, která je pro čínské vedení prestižní událostí. Čínské úřady obvinily z vyvolání nepokojů stoupence tibetského duchovního vůdce dalajlamy, který žije v exilu v Indii. Ten to ale vzápětí popřel.

Čínské úřady uzavřely pro turisty tři kláštery

Čína uzavřela tři největší kláštery v tibetském hlavním městě. "Všechny tři kláštery jsou pro turisty uzavřeny," stojí v prohlášení organizace Mezinárodní kampaň za Tibet, sídlící ve Washingtonu. Jde o kláštery Drepung, Sera a Ganden.

Podle Rádia svobodná Asie (RFA) začali nyní mniši z kláštera Sera držet hladovku. Protestují proti přítomnosti čínských paravojenských složek na pozemcích kláštera a věznění mnichů zatčených během demonstrací. Dva mniši z kláštera Drepung se mezitím pokusili o sebevraždu. Počet zadržených mnichů nebylo možné ověřit.

Nepokoje v ulicích Lhasy

"Všude vládne chaos. Lidé mají v rukou hole a kameny a zapalují policejní i vojenská auta," citovala agentura DPA svědkyni nepokojů, která si přála zůstat v anonymitě. Podle ní se museli policisté před postupujícími davy Tibeťanů stáhnout.

Demonstranti házejí kameny na členy pořádkových jednotek a útočí na čínské domy a obchody. Podle oficiální tiskové agentury Nová Čína se etničtí Číňané ve Lhase zabarikádovali v domech a bojí se vyjít na ulici.

Ve městě jsou rozmístěni ozbrojení policisté, ulicemi jezdí obrněná vozidla. Na náměstí před klášterem Potála, který byl sídlem duchovního vůdce dalajlamy před jeho odchodem do exilu, stojí několik čínských tanků. Svědci událostí uvádějí, že se ve městě ozývá střelba, policie prý údajně použila i slzný plyn. Nová Čína informovala, že několik lidí muselo být hospitalizováno, přesné počty zraněných však nejsou známy.

Podle agentury Reuters se městem pohybuje 300 až 400 demonstrantů, kteří podpálili několik obchodů v centru Lhasy. "Někteří (protestující) jsou rozzuření, jiní vyděšení. Bezpečnostní složky prohledávají domy a hledají skrývající se mnichy," řekl jeden z obyvatel města. Na největším náměstí Lhasy podle něj také stojí několik čínských tanků.

Nepokoje následují poté, co čínské bezpečnostní složky potlačily týdenní nenásilné protesty proti čínské vládě v Tibetu. Vlna demonstrací začala v pondělí, kdy si Tibeťané připomínali 49. výročí neúspěšného protičínského povstání, po kterém duchovní vůdce dalajlama musel odejít do exilu.

Několik tisíc čínských policistů v uplynulých dnech vytlačilo protestující mnichy z ulic. Policie zatkla několik desítek demonstrantů a obklíčila a uzavřela tři největší buddhistické kláštery. Podle rozhlasové stanice Radio Free Asia (RFA) mniši zahájili protestní hladovku a požadují, aby policie opustila pozemky klášterů a propustila zadržované. "Tvrdí, že nebudou jíst ani spát, dokud se jim nepodaří dosáhnout splnění svých požadavků," uvádí RFA.


Taiwanský postoj k potlačení nepokojů v Tibetu
Další články

Yin.cz © 2007