Blog na téma Čína
V období Jara a podzimu existovalo kolem 170 malých států ovládaných aristokratickými rodinami, každý s vlastní opevněnou metropolí. Tyto drobné státy vytvářely různé aliance a spojenectví, neustále mezi sebou zápolily diplomatickými i vojenskými prostředky a postupně jedny pohlcovaly druhé. V době Válčících států tak vzniklo sedm království, která mezi sebou soupeřila o nadvládu. Všech sedm Válčících států se dynamicky rozvíjelo, budovalo účinnou státní správu a armádu.
Ke konci období Válčících států získal převahu stát Čchin, který těžil ze své strategicky výhodné polohy na západě, na území dnešních provincií Šan-si, Šen-si a později S'-čchuan, v místech, odkud kdysi pocházeli Čouové. Čchinský král Čcheng, který vládl od roku 247 př.n.l., těžil z reforem zavedených ve státě Čchin již dříve Šang Jangem, učencem legistické (legalistické) školy a rádcem panovníka.
Po bitvě u Čchan-pchingu, zahájil stát Čchin cestu k dobytí celé Číny. Roku 230 př.n.l. porazil stát Chan, roku 228 př.n.l. Čao, roku 225 př.n.l. Wej, roku 223 př.n.l. Čchu, roku 222 př.n.l. Jen a po obsazení státu Čchi roku 221 př.n.l. byla Čína sjenocena.
<< doba Jara a podzimu | Čchin >>