Co umí Baňkování, Gua Sha.

Baňkování, Gua Sha

Baňkování, Gua Sha (kua-ša) tvoří základní soubor léčebných metod klasické čínské medicíny stejně tak, jako např. akupunktura či moxování. Všechny tyto metody patří mezi tzv. zevní terapie a kombinují se s čínskými masážemi tuina a tradičním zdravotním cvičením qi gong (čchi-kung).

Využívá shodné energetické dráhy (meridiány) a body jako akupunktura, ale stimulace akupunkturních bodů se provádí odlišně - podtlakem, třením.

V tradiční čínské medicíně se používá působení baněk neboli baňkování nejenom při bolestech pohybového aparátu, ale i k mírnění vnitřních potíží. Účinek baňkování se zvyšuje přikládáním baněk na oblasti akupunkturních bodů. Baňky a baňková masáž působí fyzikálně a reflexně. Zároveň je také výrazně ovlivňován metabolismus organismu, neboť v okolí přiložené baňky dochází k rychlejší látkové výměně. Na masérském kurzu se v sekci o baňkování naučíte, jak pomocí baněk šetrně a účinně pomoct při bolestech zad, jak uvolnit ztuhlé svaly, blokády kloubů apod.

Speciální technika Gua Sha je podobná baňkové masáži, ale místo baněk se používá vhodně upravená destička např. z keramiky, rohoviny nebo jadeitu. Intenzivním, místním prokrvením se dosáhne uvolnění svalů a z těla „odchází" horkost, odpadní látky a toxiny. Na masérském kurzu se naučíte, jak pomocí Gua Sha efektivně ošetřit místa na těle, kde se obtížně provádí baňková masáž - oblast šíje, ramen, chodidel apod.

Další články:

Pět elementů v tradiční čínské medicíně.

Kustovnice čínská přichází do Evropy.

Čínské jídelní hůlky jsou jeden z rysů čínské kultury.

Noční autobusy jsou možnost, jak cestovat.

Kantonská kachna plněná masem.

Gaiwan slouží pro přípravu všech čaje.

Člověk pekingský zestárl o cca 200 000 let.

Eunuši obklopovali císaře, jeho manželku, konkubíny i úředníky.

Sun Tzu a jeho dílo Umění války, které bylo napsáno v době před 2500 lety.

Město Ligiang leží v provincii Yunnan.


Yin.cz © 2007